Každoročně pořádaná benefiční večeře se zajímavými hosty.


Ustanovení nadace jako oprávněného dědice

„Dětem by měl člověk nechat dost, aby mohly dělat cokoliv,
ale ne dost, aby mohly nedělat nic.“

Warren Buffet

Je správné rozhodovat o svém majetku

Moudrý člověk v životě zvažuje, jak naloží se svým majetkem. Jak ale rozhodovat o tom, co s vaším majetkem bude, až tu nebudete?

Jednou z možností je ustanovit vybranou nadaci jako dědice. Komunitní nadace, jako je ta naše, Vám může navíc prostřednictvím dárcovského fondu zaručit, že po vás taková filantropická investice zůstane natrvalo.

Buďte páni svých věcí!

Pokud zvažujete, že byste navázali na kdysi i u nás bohatou mecenášskou tradici a ustanovili nadaci jako dědice části či celého vašeho majetku, je důležité vědět, že od 1. ledna 2014 lze postupovat různými způsoby a to:

  • uzavřením dědické smlouvy mezi vámi a naší nadací;
  • sepsáním závěti ve prospěch naší nadace;
  • a nebo zřízením odkazu.

Pokud nemáte dědice (děti, manžela/manželku, rodiče nebo další příbuzné) a nezanecháte závěť či dědickou smlouvu, dědí po vás stát. Ročně si tak v České republice přijde na bezmála 150 milionů korun.

Legislativa týkající se dědického práva je poměrně složitá, takže se vyplácí poradit se s právníkem či notářem, abyste měli jistotu, že s vaším majetkem bude nakládáno tak, jak byste si přáli.

Komunitní nadace Vám pomohou

Česká legislativa nově umožňuje v závěti stanovit podmínky nebo účel využití odkázaného majetku.

Jeden ze způsobů, jak zajistit naplňování vaší vůle, je zřídit si ještě za života u nadace fond. Ve statutu takového fondu můžete jasně vymezit účel a způsoby využití majetku a ještě si vyzkoušet, že to dobře funguje.

Do zřízeného fondu pak můžete odkázat část dědictví, kterou jste se rozhodli trvale nasměrovat na podporu vybraného tématu.

Fond může být:

  • Trvalý nebo dočasný – tzn. vložený majetek v něm je uložen nastálo, investuje se a na konkrétní projekty se rozdělují jen každoroční výnosy, a nebo se vložený majetek postupně přerozdělí v grantech.
  • Pojmenovaný po vás nebo podle vašeho přání.
  • Otevřený nebo uzavřený – tzn. mohou či nemusí se v němu přidat další dárci.

Kontakt

Konkrétní informace o možnosti založení fondu při naší nadaci Vám ochotně poskytne Kateřina Valešová, manažerka pro vztah s dárci, tel.: 475 208 258, email: katka(a)komunitninadace.cz


Partneři: